چهارشنبه 2 آبان 1397   05:40:50
.
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
 
امتیاز دهی
 
 

آخرین گزارش های دفاتر

1396/10/4 دوشنبه
خبرنامه تحولات اقتصاد جهان 11 تا 24 آذر 1396


خلاصه:


در حالی که نرخ بیکاری آمریکا برای دومین ماه متوالی روی 4.1 درصد ثابت مانده است، نرخ بهره‌ی سیاستی فدرال رزرو همان طور که انتظار می‌رفت به 1.5 درصد افزایش یافت. با این وجود برخی علایم منفی مانند افت شاخص مدیران خرید غیرکارخانه‌ای، کاهش موقعیت‌های شغلی باز و تورم پایه‌ی کمتر از انتظار در ماه نوامبر مشاهده شدند.
در اروپا برآورد شده که شاخص مدیران خرید کارخانه‌ای آلمان به رکورد جدیدی برای ماه دسامبر دست یابد. همچنین اقتصاد بریتانیا با بیشترین نرخ تورم از نیمه‌ی دوم سال 2012 میلادی مواجه شده است. در هر دوی این مناطق به علاوه‌ی سوییس نرخ‌های بهره ثابت ماند.
در چین رشد سالانه‌ی تولید صنعتی همچنان کمتر از انتظار است و تورم نیز تمایل چندانی به افزایش ندارد. اما ژاپن نرخ رشد فراتر از انتظاری را برای فصل سوم 2017 میلادی رقم زد و همزمان شاخص کارخانجات بزرگ آن برای فصل چهارم از انتظارات عبور کرد.
به طور مشابه کانادا و استرالیا نرخ‌های بهره را ثابت نگه داشتند و در میان اقتصادهای نوظهور، هند، لهستان و ترکیه نیز چنین سیاستی را دنبال کردند؛ اما برزیل بر اساس پیش‌بینی نرخ بهره را کاهش داد، اقدامی که روسیه آن را به طور غیرمنتظره‌ای انجام داد.
در ترکیه نرخ رشد اقتصادی و نرخ تورم هر دو جهش کرده و به ترتیب به 11.1 و 12.98 درصد رسیده‌اند. در واقع ترکیه از دامنه‌ی ثبات تورمی 14 ساله‌ی خود خارج شده است. اما روسیه متقابلاً با افت این دو متغیر اقتصادی مواجه شده است.
بر همین اساس شاخص دلار تقویت شده و نرخ برابری دلار در مقابل ارزهای عمده افزایش یافت. همچنین شاخص جهانی قیمت کالاها نیز تضعیف شد و با وجود افت بیش از انتظار ذخایر نفت خام آمریکا، قیمت نفت نیز با کاهش مواجه شد. در مقابل شاخص‌های بازارهای سهام به جز شاخص نیکی در ژاپن با رشد همراه شدند. 
نویسنده:محمد ماهی‌دشتیناشر:دفتر تحقیقات و سیاستهای پولی و بازرگانیناشر اصلی:معاونت امور اقتصادی
فايل هاي مربوطه :
خبرنامه تحولات اقتصاد جهان 11 تا 24 آذر 1396.pdf881.318 KB

 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ