يكشنبه 29 مهر 1397   20:01:21
.
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
 
امتیاز دهی
 
 

آخرین گزارش های دفاتر

1396/8/22 دوشنبه
نگاهی به روند گزیده شاخص‌های مالی جهان و ایران در شهریور 1396مقدمه

در شهریور ماه 1396، میانگین قیمت‌ هر بشکه سبد نفتی اوپک در مقایسه با مرداد افزایش یافت. طی این دوره متوسط ارزش دلار امریکا در برابر یورو، ین ژاپن و یوان تضعیف گردید. میانگین قیمت جهانی هر اونس طلا نسبت به مرداد افزایش یافت.
در انتهای شهریور 1396 در میان شاخص بازار بورس‌های آسیایی، شاخص بورس مالزی نسبت به ابتدای شهریور ماه با کاهش مواجه شد و سایر شاخص‌های بورس آسیایی در انتهای شهریور 1396 نسبت به ابتدای این ماه افزایش داشتند. شاخص داکس آلمان و شاخص‌های بازار بورس آمریکا در انتهای شهریور 1396 نسبت به ابتدای آن با افزایش مواجه شدند. بورس اوراق بهادار ایران با افزایش شاخص قیمت و کاهش ارزش و حجم معاملات مواجه بود.

نفت خام

در شهریور ماه 1396، میانگین قیمت هر بشکه سبد نفتی اوپک به 51.7 دلار رسید که نسبت به مرداد حدود 5 درصد افزایش نشان می‌دهد. قیمت هر بشکه سبد نفتی اوپک در شهریور روندی صعودی را طی کرد. افت ذخایر نفت آمریکا، وقوع طوفان در نزدیکی خلیج مکزیک و تعطیلی تعدادی از پالایشگاههای این کشور، تعطیلی بزرگترین میدان نفتی لیبی و تضعیف ارزش دلار از مهمترین عوامل موثر بر تقویت قیمت نفت در نیمه اول شهریور می باشد.
این در حالی است که پیش بینی اوپک مبنی بر افزایش تقاضای نفت در سال 2018 میلادی، اعلام آژانس بین المللی انرژی مبنی بر کاهش مازاد عرضه جهانی نفت و نشانه هایی از تمدید زمان توافق کاهش تولید اوپک تا سه ماهه اول سال 2018 میلادی موجب تقویت قیمت نفت در نیمه دوم شهریور گردید.

طلا

میانگین قیمت فروش هر اونس طلا در بازار لندن در شهریور ماه 1396 به 1316.9 دلار رسید که نسبت به مرداد 3.6 درصد افزایش نشان می‌دهد. قیمت فروش هر اونس طلا طی روزها اول تا 17 شهریور روندی نوسانی و صعودی را طی کرد و سپس روندی نزولی بخود گرفت. اظهارات رییس بانک مرکزی اروپا مبنی بر تداوم روند بهبود اقتصادی منطقه یورو و تضعیف ارزش دلار، تهدیدهای ترامپ علیه کره شمالی، آزمایش هسته ای کره شمالی و نگرانی از احتمال ادامه آزمایشهای موشکی این کشور و افزایش ذخایر طلای صندوق اس پی دی آر گلدتراست از مهمترین دلایل تقویت قیمت طلا طی روزهای اول تا 17 شهریور می باشند. این در حالی است که اعلام مقامات بانک مرکزی اروپا در خصوص عقب نشینی از برنامه محرک های اقتصادی این بانک، اظهارات مقامات فدرال رزرو مبنی بر افزایش مجدد نرخ بهره در ماه دسامبر و تقویت ارزش دلار موجب افت قیمت طلا طی روزهای 18 تا 31 شهریور گردید.

ارز

در شهریور 1396، میانگین نرخ برابری دلار آمریکا در یورو، یوان چین و ین ژاپن تضعیف شد. میانگین نرخ برابری دلار آمریکا در برابر یورو در شهریور 1396 به 0.8378رسید که نسبت به مرداد حدود 1.5 درصد کاهش نشان می دهد. ارزش برابری دلار آمریکا در برابر یورو در شهریور ماه روندی نوسانی را طی کرد. در هفته اول شهریور ارزش برابری دلار آمریکا در برابر یورو تحت تأثیر تهدید ترامپ به تعطیلی دولت در صورت عدم تصویب بودجه لازم برای ساخت دیوار در مرز مکزیک و آمریکا، عدم اظهار نظر رییس فدرال رزرو در خصوص سیاست پولی آمریکا در نشست مقامات بانک مرکزی و آمار قوی شاخص مدیران خرید آلمان و فرانسه روندی نزولی را طی کرد. طی روزهای 8 تا 10 شهریور ارزش برابری دلار آمریکا در برابر یورو به دلیل آمار مثبت از وضعیت اقتصادی آمریکا و تقویت احتمال افزایش نرخ بهره توسط فدرال رزرو با افزایش مواجه شد. ارزش برابری دلار آمریکا در برابر یورو طی روزهای13 تا 31 شهریور روندی نوسانی را طی کرد.اعلام فدرال رزرو مبنی بر احتمال افزایش نرخ بهره آمریکا برای سومین بار در سال جاری میلادی، افزایش بازده اوراق قرضه این کشور، بهبود شاخص بهای تولید کننده آمریکا در ماه اوت و افزایش موقعیت های خرید معامله گران منجر به تقویت ارزش دلار در برابر یورو در برخی روزهای این دوره گردید. این در حالی است که تشدید تنشهای بین کره شمالی و آمریکا، آزمایش موشکی کره شمالی و هجوم سرمایه گذاران به خرید یورو و نگرانی سرمایه گذاران در خصوص تاثیر کوتاه مدت طوفان ایرما بر اقتصاد آمریکا افت ارزش دلار در برابر یورو در برخی روزهای این دوره را بهمراه داشت.
 
بازار داخلی ارز و طلا

در شهریور 1396، میانگین قیمت فروش دلار آمریکا و یورو در بازار ارز تهران به ترتیب به 38823 و 47179 ریال رسید که نسبت به مرداد ترتیب افزایشی معادل 1.9 و 3.7 درصد را نشان می‌دهد. همچنین میانگین قیمت فروش سکه بهار آزادی طرح جدید به 12.4 میلیون ریال رسید که نسبت به مرداد حدود 2.4 درصد افزایش نشان می‌دهد.
 
 
بورس های بین المللی

در انتهای شهریور 1396 در میان شاخص بازار بورس‌های آسیایی، شاخص بورس مالزی نسبت به ابتدای شهریور ماه با کاهش مواجه شد و سایر شاخص‌های بورس آسیایی نسبت به ابتدای این ماه افزایش داشتند. شاخص داکس آلمان و شاخص‌های بازار بورس آمریکا در انتهای شهریور 1396 نسبت به ابتدای آن با افزایش مواجه شدند. طی شهریور 1396، افزایش پیش‌بینی رشد اقتصادی چین توسط صندوق بین‌المللی پول، افزایش رشد اقتصادی آمریکا در سه ماهه دوم سال 2017 در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، اعلام اعضای ارشد فدرال رزرو مبنی بر احتمال بسیار کم افزایش نرخ بهره تا پایان سال میلادی، حمایت بانک مرکزی اروپا از سیاست‌های فوق انبساطی که در حال حاضر در منطقه یورو برای دستیابی به تورم هدف حداقل تا پایان سال 2017 اجرا می‌شود و افزایش پیش بینی نرخ رشد اقتصادی منطقه یورو توسط بانک مرکزی اروپا عوامل تاثیر گذار بر بازارهای مالی بود. شدت گرفتن تنش میان آمریکا و کره شمالی و افزایش ریسک اصلاح قیمت‌ها در بازارهای جهانی موجب رفتار محتاطانه سرمایه‌گذاران در این بازارها شد. در میان شاخص‌های بورس بین‌المللی شاخص نیکی ژاپن با 4.4 درصد رشد، بیشترین میزان افزایش و شاخص فوتسی انگلیس با 1 درصد کاهش، بیشترین میزان کاهش را شاهد بودند.

بورس اوراق بهادار ایران

شاخص کل بورس اوراق بهادار از 82541.8 واحد در ابتدای شهریور به 85831.8 واحد در انتهای آن رسید و معادل 4 درصد افزایش یافت. این شاخص در انتهای شهریور نسبت به انتهای ماه گذشته بازده 4.2 درصدی را به ثبت رسانید که بهترین عملکرد ماهانه بورس در سال 1396 بود. طی شهریور 1396 در مجموع 15086.5 میلیون سهم به ارزش 34537.1 میلیارد ریال در بازار نقدی بورس اوراق بهادار معامله شد. مجموع حجم و ارزش معاملات انجام شده در شهریور ماه نسبت به ماه گذشته به ترتیب 11.3 و 14 درصد کاهش داشت. رشد قیمت‌های جهانی فلزات اساسی موجب افزایش تقاضای سهام در نمادهای زیرمجموعه فلزات اساسی در بورس شد که این افزایش تقاضا حتی با وجود در پیش گرفتن مسیر اصلاحی قیمت فلزات اساسی در بازارهای جهانی به علت امیدواری به توقف قیمت‌ها در سطح بالاتر از کف آنها صورت گرفته است، افزایش قیمت در نمادهای پالایشی و جذب نقدینگی ناشی از کاهش فشار تسویه اعتبارات کارگزاری‌ها توسط گروه‌های دیگر بورسی به خصوص خودرویی‌ها  موجب افزایش قابل توجه شاخص بورس اوراق بهادار در هفته انتهایی شهریور شدند.
 
فرابورس

شاخص فرابورس ایران طی شهریور 1396 معادل 1.8 درصد افزایش یافته و از 940.1 واحد در ابتدای شهریور به 957.3 واحد در انتهای آن رسید. حجم و ارزش معاملات صورت گرفته طی شهریور 1396 در فرابورس ایران نسبت به ماه گذشته به ترتیب 12.4 و 5.4 درصد افزایش داشت. عرضه عمده حدود 23 درصدی از سهام غیرکنترلی شرکت شهرسازی و خانه‌‎سازی باغمیشه در بازار اول، عرضه اولیه 15 درصدی از سهام شرکت هتل پارسیان کوثر اصفهان به روش ثبت سفارش در بازار دوم، پذیره‌نویسی واحدهای صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه توسعه فناوری آرمانی در بازار سوم، عرضه اولیه نماد اسناد خزانه اسلامی "سخاب" و گشایش نماد اجاره دولت در بازارهای نوین مالی، عمده‌ترین تحولاتی بودند که طی شهریور ماه در بازار فرابورس اتفاق افتاده است.

بورس کالا و بورس انرژی

طی شهریور 1396 در بورس کالا 2142.8 هزار تن محصول به ارزش 36346.2 میلیارد ریال مبادله شد که نسبت به ماه گذشته از نظر حجم و ارزش به ترتیب 24.6 و 19.9 درصد کاهش داشتند. در مدت مذکور 1605 هزار تن محصول به ارزش 32454.8 میلیارد ریال در رینگ داخلی بورس کالا معامله شد که نسبت به مرداد ماه از نظر حجم 28 درصد و از نظر ارزش 21.7 درصد کاهش را تجربه کردند. طی شهریور ماه در تالار صادراتی بورس کالا، 537.8 هزار تن محصول به ارزش 3891.4 میلیارد ریال معامله شد که از نظر حجم 12.4 درصد و از نظر ارزش 0.4 درصد نسبت به ماه گذشته کاهش داشتند. کاهش در حجم و ارزش معاملات طی شهریور ماه ناشی از اصلاح رشد قیمت‌های فلزات پایه در بازارهای جهانی در این ماه نسبت به ماه گذشته بوده است. در بازار فیزیکی بورس انرژی ایران طی شهریور 1396 معادل 228.7 هزار تن محصول به ارزش 3438.7 میلیارد ریال معامله شد که نسبت به ماه گذشته از نظر حجم 9.2 درصد و از نظر ارزش 4.4 درصد کاهش یافت. در بازار مشتقه بورس انرژی طی شهریور ماه معادل 22.8 هزار قرارداد معاملات سلف موازی استاندارد با سررسید یکسال و بیشتر به ارزش 96.3 میلیارد ریال منعقد شد که نسبت به ماه گذشته از نظر حجم  97.6 درصد و از نظر ارزش 96.6 درصد کاهش را تجربه کرد. 
نویسنده:رویا عاطفی‌منش، فاطمه لبافی، ظریفه جلیلیناشر:دفتر تحقیقات و سیاستهای پولی و بازرگانیناشر اصلی:معاونت امور اقتصادی
فايل هاي مربوطه :
نگاهي به روند گزيده شاخص‌هاي مالي جهان و ايران در شهريور 1396.pdf2.04 MB

 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ