يكشنبه 29 مهر 1397   19:30:51
.
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
 
امتیاز دهی
 
 

آخرین گزارش های دفاتر

1396/10/13 چهارشنبه
اصول طراحی مالیات سبز: راهنمایی برای سیاستگذار


چکیده
:


حفظ محیط‌زیست به عنوان یکی از ارکان اصلی توسعه پایدار، در کنار سایر ابعاد اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی توسعه جامعه، از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است که علاوه بر تصریح آن در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، در برنامه‌های کلان و اسناد بالادستی نظام، از جمله سند چشم‌انداز 20 ساله نیز مورد تأکید قرار گرفته است. طی سال‌های اخیر، رشد اقتصادی کشور مبتنی بر بهره برداری گسترده از منابع طبیعی بوده که این امر باعث ایجاد خسارات جبران ناپذیری به محیط زیست شده و مشکلات متعددی از جمله آلودگی هوا و کمبود آب را برای کشور به همراه داشته است.

یکی از کاراترین و کم‌هزینه‌ترین سیاست‌ها در جهت دستیابی به اقتصاد سبز و گذار از شرایط موجود، مالیات‌های سبز می‌باشد. این ابزار سیاستی از مزیت‌های قابل توجهی برخوردار است که در صورت به کارگیری صحیح می‌تواند اهداف زیست‌محیطی، اقتصادی و اجتماعی را به صورت توأم محقق سازد. مالیات‌های سبز می‌تواند از طریق قیمت‌گذاری هزینه‌های زیست‌محیطی بر شکست‌های بازاری غلبه کند، باعث افزایش کارایی و تخصیص بهینه منابع شود، محصولات سبز را رقابت‌پذیر کند، انگیزه توسعه نوآوری‌های جدید را ایجاد کند و در مجموع رفاه اجتماعی را ارتقا دهد. مرور تجربیات جهانی نیز در این زمینه نشان می‌دهد که برخی از کشورها با درونی کردن هزینه‌های جانبی زیست‌محیطی از طریق مالیات، نه تنها بر بسیاری از چالش‌های زیست‌محیطی خود غلبه نموده‌اند، بلکه توانسته‌اند درآمدهای این مالیات‌ها را به عنوان منابع درآمدی پایدار در بودجه دولت لحاظ کنند. همچنین، با اتخاذ برخی ترتیبات خاص از جمله کاهش فشار به بعضی از پایه‌های مالیاتی مانند مالیات بر شرکت‌ها و مالیات بر حقوق و دستمزد یا کاهش سهم کارفرمایان از بیمه‌های تأمین اجتماعی و صندوق‌های بازنشستگی، ضمن حفظ رقابت پذیری بنگاه‌ها، باعث افزایش عرضه و تقاضای نیروی کار و در نتیجه بهبود نرخ اشتغال شده‌اند.

در ایران، اگرچه برخی قوانین مالیاتی مرتبط با محیط زیست وجود دارد اما به دلیل عدم رعایت بسیاری از اصول کارایی در آنها از جمله متناسب نبودن نرخ‌های مالیات با میزان خسارات زیست‌محیطی و عدم تعدیل این نرخ‌ها متناسب با شرایط روز، از اثربخشی چندانی برخوردار نبوده است. ارائه پایه‌های جدید مالیاتی و نیز جمع‌آوری و اصلاح مالیات‌های زیست‌محیطی موجود در قالب بسته مالیات‌های سبز -به نحوی که اصول کارایی در آنها لحاظ شود و درآمدهای آن به فعالیت‌های اقتصادی سبز تخصیص یابد، می‌تواند پذیرش سیاسی آنها از سوی جامعه را آسان نماید. 
ناشر:دفتر مدلسازی و مدیریت اطلاعات اقتصادیناشر اصلی:معاونت امور اقتصادی
فايل هاي مربوطه :
اصول طراحي ماليات سبز؛راهنمايي براي سياستگذار.pdf1.11 MB

 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ