سه‌شنبه 24 مهر 1397   06:46:02
.
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
 
امتیاز دهی
 
 

آخرین گزارش های دفاتر

1396/5/17 سه‌شنبه
صادرات غیرنفتی و واردات کالا در سالهای 1394 و 1395 بر اساس طبقه بندی گستره اقتصادی(BEC)

چکیده:


طبقه‌بندی BEC در گام اول محصولات تجاری را به بخش‌های مختلفی شامل غذا، مواد اولیه صنعتی، تجهیزات سرمایه‌ای، کالاهای مصرفی بادوام و کالاهای مصرفی بی‌دوام طبقه‌بندی کرده و در نهایت این محصولات را به لحاظ نوع مصرف و آثار آن در اقتصاد به سه بخش کالاهای واسطه‌ای (کالاهایی که در جریان تولید دیگر کالاها یا خدمات مصرف می‌شوند)، کالاهای مصرفی (کالاهای نهایی که در طول سال به‌طور مستقیم به وسیله مصرف‌کنندگان نهایی مصرف می‌شوند) و کالاهای سرمایه‌ای (کالاهایی که عمر اقتصادی آنها بیش از یک سال است و برای تولید کالاها یا خدمات جدید به کار می‌روند و در حین تولید تغییر شکل نمی‌دهند) تقسیم می‌کند. در این مطالعه سعی شده است محصولات تجاری (صادرات غیرنفتی و واردات) کشور بر اساس HS را به محصولات تجاری بر اساس طبقه‌بندی BEC تبدیل و تحلیلی کلان از محصولات تجاری کشور ارائه شود.

نتایج بدست آمده از تحلیل محصولات صادرات غیرنفتی کشور بیانگر این است که در سال 1395بخش عمده‌ای از صادرات غیر نفتی کشور را کالاهای واسطه‌ای با سهمی در حدود 74 درصد تشکیل داده و کالاهای نهایی اعم از مصرفی و سرمایه‌ای در مجموع سهمی در حدود 18 درصد و سایر نیز در حدود 8 درصد از صادرات غیر نفتی کشور را به خود اختصاص داده‌اند. رشد مثبت صادرات کشور در سال 1395 نسبت به سال 1394 به طور عمده مربوط به کالاهای واسطه‌ای بوده است به‌طوری که این بخش از افزایش 13.8 درصدی در سهم سبد صادراتی و در حدود 40 درصد رشد ارزش دلاری صادرات برخوردار بوده، در حالی که کالاهای سرمایه‌ای با کاهش 1.12 درصدی و کالاهای مصرفی با افزایش 7.47 درصدی در ارزش دلاری صادرات مواجه بوده‌اند.

نتایج بدست آمده از تحلیل واردات کشور براساس طبقه‌بندی BEC در سال 1395 و مقایسه آن با سال 1394 بیانگر این است که طی این دوره بخش عمده‌ای از واردات کشور را کالاهای واسطه‌ای با سهمی در حدود 54.09 درصد تشکیل می‌دهد و کالاهای نهایی اعم از مصرفی و سرمایه‌ای در مجموع سهمی نزدیک به 35 درصد از واردات کشور را به خود اختصاص داده است. تنزل واردات کشور در سال 1395 نسبت به سال 1394 به طور عمده مربوط به کاهش واردات کالاهای واسطه‌ای بوده است.

در سال 1395 از مجموع کالای وارداتی، اقلام سرمایه‌ای به لحاظ وزنی افت نزدیک به 0.5 درصد و به لحاظ ارزشی رشد 9.16 درصدی را تجربه کرده‌اند. روند واردات کالاهای واسطه‌ای در مدت زمان مورد بررسی به لحاظ وزنی با افت نزدیک به 7.82 درصد و به لحاظ ارزشی نیز با افتی در حدود 0.13 درصدی همراه بوده است. به‌طور کلی، واردات مواد اولیه و کالاهای واسطه‌ای همچنین کالاهای سرمایه‌ای به آن دلیل که در فرآیند تولید به‌کار گرفته می‌شوند، نقش مستقیمی در افزایش تولیدات داخل، رشد اقتصادی و صادرات دارند. از این رو ممکن است کاهش واردات «به‌ویژه مواد اولیه و کالاهای واسطه‌ای و سرمایه‌ای» در ماه‌های اخیر و ادامه این روند موجب کاهش تولید و رشد اقتصادی کشور شود. با این حال کالای مصرفی در این دوره هم به لحاظ وزنی و هم ارزشی رشد را تجربه کرده است.
 
نویسنده:فرزانه عباسیناشر:دفتر تحقیقات و سیاستهای پولی و بازرگانیناشر اصلی:معاونت امور اقتصادی
فايل هاي مربوطه :
صادرات غيرنفتي و واردات کالا در سالهاي 1394 و 1395 بر اساس طبقه بندي گستره اقتصادي(BEC).pdf1.24 MB

 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ