سه‌شنبه 24 مهر 1397   07:08:28
.
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
 
امتیاز دهی
 
 

آخرین گزارش های دفاتر

1396/7/24 دوشنبه
بررسی گزارش مجمع جهانی اقتصاد از شاخص رقابت‌پذیری ایران در سال 18-2017 میلادی


چکیده:


ایران در سال 2017 میلادی از نقطه نظر رقابت‌پذیری رتبه 69 را در میان 137 کشور جهان کسب نموده که در مقایسه با رتبه سال گذشته خود 7 پله صعود داشته است. ایران در زیرشاخص الزامات اساسی، به سبب برخورداری از محیط اقتصاد کلان، بهداشت و آموزش ابتدایی و زیرساخت‌های مناسب رتبه 55 جهانی را به خود اختصاص داده و نسبت به سال قبل 6 پله صعود داشته است و در زیرشاخص‌های تقویت کارایی و عوامل نوآوری و بلوغ رتبه 83 و 81 را احراز نموده و نسبت به سال قبل به ترتیب 6 و 20 رتبه ارتقا یافته است.

زیرشاخص الزامات اساسی شامل چهار رکن نهادها، زیرساخت‌ها، محیط اقتصاد‌کلان و بهداشت و آموزش ابتدایی می‌باشد. ایران در رکن محیط اقتصاد کلان، بهترین رتبه (44) و در رکن نهادها بدترین رتبه (85) را کسب نموده است.
مرحله دوم توسعه (تقویت کارایی) نیز از نقطه نظر ارکان رقابت شامل آموزش عالی و تربیت نیروی انسانی، کارایی بازار کالا، کارایی بازار نیروی کار، توسعه بازار مالی، آمادگی فناورانه و اندازه بازار است. بهترین رتبه ایران در این مرحله از توسعه مربوط به اندازه بازار است که رتبه 19 را در میان 137 کشور جهان به خود اختصاص داده است و بدترین رتبه به کارایی بازار نیروی کار اختصاص داده شده است.
زیرشاخص عوامل نوآوری و بلوغ شامل دو رکن بلوغ و مهارت‌های کسب‌و‌کار و نوآوری می‌باشد که ایران در این دو رکن به ترتیب رتبه‌های 97 و 66 را کسب نموده و نسبت به سال قبل به ترتیب 12 و 23 رتبه ارتقا یافته است.
 
نویسنده:سارا اختیاری نیکجهناشر:دفتر پایش و بهبود محیطکسب‌وکار و دبیرخانه شورای عالی اجرای سیاست‌های کلی اصل 44 قانون اساسیناشر اصلی:معاونت امور اقتصادی
فايل هاي مربوطه :
بررسي گزارش مجمع جهاني اقتصاد از شاخص رقابت‌پذيري ايران در سال 18-2017 ميلادي.pdf1.03 MB

 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ