يكشنبه 29 مهر 1397   20:38:46
.
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
 
امتیاز دهی
 
 

آخرین گزارش های دفاتر

1396/10/9 شنبه
نگاهی به روند گزیده شاخص‌های مالی جهان و ایران در آبان 1396


مقدمه

در آبان ماه 1396، میانگین قیمت‌ هر بشکه سبد نفتی اوپک در مقایسه با مهر افزایش یافت. طی این دوره متوسط ارزش دلار آمریکا در برابر یورو، ین ژاپن و یوان تقویت گردید. میانگین قیمت جهانی هر اونس طلا نسبت به مهر کاهش یافت.
در آبان 1396 کلیه شاخص‌های مورد بررسی بازارهای بورس آسیایی، اروپایی و آمریکایی به استثنای شاخص‌های بورس مالزی و بورس انگلیس، افزایش داشتند. بورس اوراق بهادار ایران با افزایش شاخص قیمت، ارزش و حجم معاملات مواجه بود.

نفت‌خام

در آبان ماه 1396، میانگین قیمت هر بشکه سبد نفتی اوپک به 59.3 دلار رسید که نسبت به مهر حدود 7.6 درصد افزایش نشان می‌دهد. قیمت هر بشکه سبد نفتی اوپک در نیمه اول آبان روندی صعودی را طی کرد و سپس با کاهش محدودی مواجه شد. حمایت عربستان از برنامه کاهش تولید نفت اوپک و همراهی روسیه، پیش بینی کاهش ذخایر نفت آمریکا و کاهش 8 حلقه ای چاههای نفت آمریکا و کانادا، اختلال در صادرات نفت عراق به دلیل درگیری حکومت مرکزی این کشور با اقلیم کردستان همچنین دستگیری تعدادی از شاهزاده های سعودی به دستور ولیعهد این کشور به اتهام فساد مالی و تشدید تنش های سیاسی عربستان و ایران در خصوص مساله یمن و لبنان از مهمترین دلایل تقویت قیمت نفت در نیمه اول آبان می‌باشد. این در حالی است که کاهش واردات نفت چین در ماه اکتبر، افزایش تعداد چاههای نفت آمریکا و افزایش ذخایر نفت این کشور، تجدید نظر نزولی در رشد تقاضای جهانی نفت در سال 2017 و 2018 میلادی توسط موسسه بین‌المللی انرژی منجر به افت قیمت نفت در نیمه دوم آبان گردید.

طلا
میانگین قیمت فروش هر اونس طلا در بازار لندن در آبان ماه 1396 به 1277.3 دلار رسید که نسبت به مهر 0.5 درصد کاهش نشان می‌دهد. قیمت فروش هر اونس طلا در آبان ماه روندی نوسانی را طی کرد. تمدید سیاستهای پولی انبساطی توسط بانک مرکزی اروپا، آمار اقتصادی بهتر از انتظار آمریکا و افزایش تنشها در خصوص جدایی ایالت کاتالونیا از اسپانیا، تنشهای سیاسی در خاورمیانه، استعفای نخست وزیر لبنان، دستگیری چند تاجر و شاهزاده در عربستان، استعفای رییس فدرال رزرو نیویورک و کاهش احتمال تصویب طرح کاهش مالیات های دولت ترامپ تا پایان سال جاری میلادی به دلیل اختلاف مجلس سنا با مجلس نمایندگان آمریکا منجر به تقویت قیمت طلا در برخی روزهای این دوره گردید. این در حالی است که افزایش شاخص مدیران خرید غیرکارخانه ای آمریکا به بالاترین سطح از سال 2005 میلادی و تقویت ارزش دلار، افزایش بازده اوراق قرضه آمریکا و کاهش جذابیت طلا برای سرمایه گذاران حائز اثرات کاهشی بر قیمت طلا بود.

ارز
در آبان 1396، میانگین نرخ برابری دلار آمریکا در مقابل یورو، یوان چین و ین ژاپن تقویت شد. میانگین نرخ برابری دلار آمریکا در برابر یورو در آبان 1396 به 0.8555 رسید که نسبت به مهر حدود 0.8 درصد افزایش نشان می دهد. ارزش برابری دلار آمریکا در برابر یورو در آبان ماه روندی نوسانی را طی کرد. تنش های سیاسی بین دولت مرکزی اسپانیا و دولت محلی کاتالونیا پس از تأیید جدایی از اسپانیا توسط پارلمان محلی کاتالونیا همچنین تمدید سیاست های انبساطی بانک مرکزی اروپا، آمار مثبت از وضعیت اقتصادی آمریکا و احتمال افزایش نرخ بهره کلیدی توسط فدرال رزرو در ماه دسامبر از عوامل موثر بر تقویت ارزش دلار در برابر یورو در برخی روزهای این دوره می باشند. این در حالی است که اختلاف نظر اعضای مجلس نمایندگان و سنای آمریکا در خصوص لایحه کاهش مالیاتهای دولت ترامپ، خبر استعفای رییس فدرال رزرو نیویورک و تغییرات اساسی در ترکیب اعضای اصلی کمیته سیاست باز فدرال رزرو، افزایش بیش از انتظار تولیدات صنعتی آلمان و افزایش قیمت خرده فروشی در منطقه یورو همچنین افزایش پیش بینی رشد واقعی تولید ناخالص داخلی منطقه یورو برای سالهای 2017 و 2018 میلادی منجر به تضعیف ارزش دلار در برابر یورو در برخی روزهای این دوره گردید.

بازار داخلی ارز و طلا

در آبان 1396، میانگین قیمت فروش دلار آمریکا و یورو در بازار ارز تهران به ترتیب به 40614 و 48229 ریال رسید که نسبت به مهر به ترتیب افزایشی معادل 2.4 و 1.2 درصد را نشان می‌دهد. همچنین میانگین قیمت فروش سکه بهار آزادی طرح جدید به 13.5 میلیون ریال رسید که نسبت به مهر حدود 5.2 درصد افزایش نشان می‌دهد.
 

بورس‌های بین‌المللی

در آبان 1396 کلیه شاخص‌های مورد بررسی بازارهای بورس آسیایی، اروپایی و آمریکایی به استثنای شاخص‌های بورس مالزی و بورس انگلیس نسبت به ابتدای آبان بازده مثبت را به ثبت رساندند. طی آبان 1396، توافق اکثر مقامات فدرال رزرو آمریکا بر افزایش نرخ بهره کلیدی و افزایش احتمال بهبود رشد اقتصادی این کشور، تصمیم بانک مرکزی اروپا بر حفظ نرخ‌های بهره کلیدی و تسهیلات سپرده و کاهش حجم برنامه خرید ماهانه اوراق قرضه توسط این بانک، افزایش نرخ رشد تولید ناخالص داخلی منطقه اروپا در سه ماهه سوم سال 2017 میلادی نسبت به مدت مشابه سال گذشته و کاهش تنش‌های سیاسی بین چین و کره‌جنوبی را می‌توان عوامل تاثیر گذار بر بازارهای مالی برشمرد. در میان شاخص‌های بورس بین‌المللی بیشترین رشد را شاخص بورس هنگ کنگ (هنگ سنگ) و شاخص ترکیبی نزدک آمریکا داشتند که در انتهای آبان ماه نسبت به ابتدای آن به ترتیب 5.3 درصد و 4.2 درصد افزایش یافتند.


بورس اوراق بهادار ایران

شاخص کل بورس اوراق بهادار ایران از 86346.2 واحد در ابتدای آبان ماه به 88774.6 واحد در انتهای آن رسید و 2.8 درصد افزایش یافت. در آبان 1396 در مجموع 16260.1 میلیون سهم به ارزش 33916.5 میلیارد ریال در بازار نقدی بورس اوراق بهادار معامله شد که نسبت به ماه گذشته از نظر حجم 11.2 درصد و از نظر ارزش 2.9 درصد افزایش داشت. در آبان ماه که مصادف با انتشار گزارش‌های ۶ ماهه برخی از شرکت‌های مهم بورسی بود، بازار سهام تحت تاثیر محتوای این گزارش‌ها در مسیر صعودی حرکت کرد همچنین افزایش قیمت سهام در گروه پالایشی‌ها و نمادهای فلزی بازار بورس منجر به افزایش شاخص کل بورس شد.
 

فرابورس

شاخص فرابورس ایران در آبان ماه  1396 از 945.4 واحد در ابتدای این ماه به 1012.4 واحد در انتهای آن رسید و 7.1 درصد افزایش را به ثبت رسانید. در بازار فرابورس کشور در آبان ماه سال جاری 6.1 میلیارد ورقه بهادار به ارزش 55877 میلیارد ریال معامله شد که نسبت به ماه گذشته از نظر حجم 5.2 درصد و از نظر ارزش 18.8 درصد افزایش داشت.

بورس کالا و بورس انرژی

طی آبان ماه سال 1396، در بورس کالا معادل 2343.9 هزارتن محصول به ارزش 47102.7 میلیارد ریال در بورس کالا معامله انجام شد که در مقایسه با مهر 1396 از نظر حجم 3 درصد و از نظر ارزش 22.7 درصد افزایش را تجربه کرد.
در بورس انرژی مجموع ارزش معاملات صورت گرفته طی آبان ماه 1396 معادل 4236.4 میلیارد ریال بود که نسبت به ماه گذشته به میزان 34.6 درصد افزایش داشت.

 
نویسنده:رویا عاطفی‌منش، ظریفه جلیلی، فاطمه لبافیناشر:دفتر تحقیقات و سیاستهای پولی و بازرگانیناشر اصلی:معاونت امور اقتصادی
فايل هاي مربوطه :
نگاهي به روند گزيده شاخص‌هاي مالي جهان و ايران در آبان 1396.pdf2.2 MB

 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ